Opozycyjna ulga podatkowa 5 komentarzy

Napisano dnia 12 sierpnia 2011, w Ogólne, podatki, Polityka, Polska i Polacy

* Zmniejsz podatek - oddaj krew [KLIK!]

Słucham i czytam wiadomości i – jak często ostatnio – mam wrażenie, że mój mózg jest zbyt mały by pojąć reguły tego świata. Dowiaduję się mianowicie, że „skandalem” jest przekazanie przez polską prokuraturę informacji o polskim koncie Białorusina podejrzanego o przestępstwa podatkowe tylko dlatego, że Białorusin ów jest opozycjonistą.

Czy nowym zwyczajem polskich władz jest akceptacja oszustw podatkowych tylko dlatego, że są one czynione na złość reżimowi? Oszustwo podatkowe to ma do siebie, że nie należy do typowo „kombatanckich” przewinień. Rozumiem, że działalność opozycyjną trzeba z czegoś finansować, jednak gdyby któryś z Polaków ukrywał na Białorusi swe dochody to liczyłbym, że strona białoruska ułatwi ukaranie go. Czemu w drugą stronę ma to działać inaczej?

W pełni rozumiem, że Polska kreuje się na państwo rozdające karty w Europie Środkowo-Wschodniej, jednak czuję głębokie zdziwienie (jeżeli nie niesmak?) gdy mój kraj kryje przestępstwa podatkowe. To nie jest udzielanie azylu politycznego, pomoc w ucieczce osobie prześladowanej ani inny chwalebny czyn – to pomoc w ukryciu dochodów przed fiskusem.

<<Poprzedni>> <<trackback>> <<Następny>>5 komentarzy do wpisu pt. “Opozycyjna ulga podatkowa”

Remigiusz 'lRem' Modrzejewski, 12 sierpnia 2011 o godzinie 17:45:34:

  • Przecież nie ukrył. I raczej nigdy nie ukryje. Ot, politycy popieprzą trochę farmazonów przed kamerami, gawiedź zapomni i wszystko zostanie po staremu.

KP, 12 sierpnia 2011 o godzinie 18:08:04:

  • No ostatecznie nie ukrył i o to się rozchodzi - "skandalem" jest przecież, że polska prokuratura podała białoruskiemu partnerowi dane dotyczące konta opozycjonisty.

Michał Godlewski, 15 sierpnia 2011 o godzinie 15:19:37:

  • Na razie nie wiemy, czy faktycznie to było oszustwo podatkowe. Gdybym był białoruskim urzędnikiem odpowiedzialnym za wystąpienie do polskiego organu, postarałbym się o przedstawienie czynu jako przestępstwa typowo kryminalnego. Nieudzielenie informacji o działalności organizacji "trójce" złożonej z prokuratora, funkcjonariusza tajnej policji i (dla dekoracji) inspektora kontroli sanitarnej może być "udaremnianiem kontroli sanitarnej", nielegalny import wydawnictw "nieuiszczeniem należności celnych" etc.

    Sam opozycjonista twierdzi, że nie były to w ogóle jego pieniądze, ale pieniądze należące do organizacji i przeznaczone na jej działalność, umieszczone na zagranicznym koncie dla uniemożliwienia ich zajęcia. Zakładając, że to nie były jego pieniądze, trudniej mówić o oszustwie podatkowym z jego strony, bo nie miał przecież obowiązku płacić podatku od cudzych dochodów.

KP, 17 sierpnia 2011 o godzinie 21:34:27:

  • Tu masz oczywiście rację. Gryzie mnie tylko jedno - z góry zaatakowano prokuraturę tylko dlatego, że oskarżony jest opozycjonistą. Z całym szacunkiem i uznaniem - nie oznacza to, że polska prokuratura ma zamknąć oko na procedury i prawo...

Kontybal, 18 sierpnia 2011 o godzinie 22:46:23:

  • Płacenie podatków na Białorusi to tak naprawdę finansowanie terroryzmu w majestacie prawa... Pretensje do prokuratury jak najbardziej słuszne.


Dodaj komentarz:

Dyskutujesz z ludźmi, a nie maszynami, odnoś się więc do nich z należnym im szacunkiem. Jeżeli chcesz odnieść się do merytorycznej zawartości bloga i komentarzy, podzielić się jakimś swoim spostrzeżeniem czy uwagą- rób to śmiało i się nie krępuj. Jeżeli zaś nudzisz się w domu i zależy Tobie tylko na powkurzaniu innych użytkowników sieci- wracaj do klocków.

SZUKAJ


Kuba Pakulski
Szczecinianin. Fascynat filozofii, historii i nauk społecznych. Piszący dla przyjemności i praktyki. Lewicowiec, skrajny antynacjonalista i umiarkowanie czerwony liberał. Antyklerykał pełen życzliwości dla wierzących, którego serce bije po lewej stronie. Słucha wszystkiego, co da się zamknąć w trójkącie Judas Priest- Enya- Miles Davis.

Kontakt:
e-mail: jakub.pakulski małpka gmail.com
jabber: kuba.pak666 jabber.wp.pl
gg: 9933809


ZOBACZ TAKŻE:

STRONĘ WSPIERAJĄ: